Léčba závislosti na nikotinu oproti ceně cigaret – co vyjde levněji?

S prvním březnem letošího roku vstoupila v platnost nová cena cigaret. Ta je o sedm až devět korun vyšší než v době před zdražením a o několik desítek korun vyšší, než před třemi roky. Zdražení začínají kuřáci naplno pociťovat ale až tento měsíc. Ještě v době před zvýšením cen, podobně jako v loňském roce, se totiž prodejci zásobili levnějšími cigaretami. Avšak v porovnání s loňským rokem, kdy byla daň z cigaret zvýšena také na jaře a jejich se ceny naplno zvedly až s koncem roku, je letos situace jiná. Se zdražením cigaret přišla i nová úprava, která omezila předzásobení prodejců cigaretami zhruba na měsíc a půl dopředu. A tato lhůta v těchto dnech vypršela.
Zvýšení spotřební daně v Česku je způsobeno mimo jiné i požadavky Evropské unie, která požaduje v členských zemích celkovou daň ve výši 76 % z ceny cigaret. Pro české kuřáky to znamená, že v lednu příštího roku se nejspíše dočkají dalšího zdražení o tři až čtyři koruny.
Výpočet ceny a daní z cigaret
Výrobní cena krabičky cigaret je asi 10 Kč. Připočťeme DPH ve výši 19 % a dále minimální spotřební daň, která je pro krabičku s 20 cigaretami 32,80 Kč. Celková velkoobchodní cena je 44,70 Kč. Přidáním minimální obchodní přirážky se pak snadno dostaneme na běžnou cenu krabičky.
Cena léčení
Mnoho kuřáků si při pohledu na investice do prostředků, které by jim mohly pomoci při odvykání, říká, že jsou jejich ceny příliš vysoké. Například léčba novými moderními prostředky včetně léků na předpis, díky nimž mají kuřáci až čtyřikrát větší šanci skoncovat s kouřením, než v případě neužívání farmakoterapie, stojí při minimální doporučené době tří měsíců užívání přibližně 5700 korun. Při současné průměrné ceně 60 korun za krabičku cigaret a průměrné spotřebě dvaceti cigaret denně utratí kuřák ročně 21900 korun. V přepočtu to znamená, že hned první týden po úspěšné léčbě začne vydělávat na tom, že nekouří. A i kdyby se léčba nepodařila a pacient by se po třech měsících k cigaretám opět vrátil, neprodělá víc, než co vykouří právě za tyto tři měsíce. V případě úspěchu je to pak investice k nezaplacení.

logo PfizerS prvním březnem letošího roku vstoupila v platnost nová cena cigaret. Ta je o sedm až devět korun vyšší než v době před zdražením a o několik desítek korun vyšší, než před třemi roky. Zdražení začínají kuřáci naplno pociťovat ale až tento měsíc. Ještě v době před zvýšením cen, podobně jako v loňském roce, se totiž prodejci zásobili levnějšími cigaretami. Avšak v porovnání s loňským rokem, kdy byla daň z cigaret zvýšena také na jaře a jejich se ceny naplno zvedly až s koncem roku, je letos situace jiná. Se zdražením cigaret přišla i nová úprava, která omezila předzásobení prodejců cigaretami zhruba na měsíc a půl dopředu. A tato lhůta v těchto dnech vypršela.

Zvýšení spotřební daně v Česku je způsobeno mimo jiné i požadavky Evropské unie, která požaduje v členských zemích celkovou daň ve výši 76 % z ceny cigaret. Pro české kuřáky to znamená, že v lednu příštího roku se nejspíše dočkají dalšího zdražení o tři až čtyři koruny.

Výpočet ceny a daní z cigaret

Výrobní cena krabičky cigaret je asi 10 Kč. Připočtěme DPH ve výši 19% a dále minimální spotřební daň, která je pro krabičku s 20 cigaretami 32,80 Kč. Celková velkoobchodní cena je 44,70 Kč. Přidáním minimální obchodní přirážky se pak snadno dostaneme na běžnou cenu krabičky.

Cena léčení

Mnoho kuřáků si při pohledu na investice do prostředků, které by jim mohly pomoci při odvykání říká, že jsou jejich ceny příliš vysoké. Například léčba novými moderními prostředky včetně léků na předpis, díky nimž mají kuřáci až čtyřikrát větší šanci skoncovat s kouřením než v případě neužívání farmakoterapie, stojí při minimální doporučené době tří měsíců užívání přibližně 5.700 korun.
Při současné průměrné ceně 60 korun za krabičku cigaret a průměrné spotřebě dvaceti cigaret denně utratí kuřák ročně 21.900 korun. V přepočtu to znamená, že hned první týden po úspěšné léčbě začne vydělávat na tom, že nekouří. A i kdyby se léčba nepodařila a pacient by se po třech měsících k cigaretám opět vrátil, neprodělá víc, než co vykouří právě za tyto tři měsíce. V případě úspěchu je to pak investice k nezaplacení.

Napište nám do komentářů pod článkem, jaká je vaše zkušenost s náhradou cigaret za léky s nikotinem.

3 komentáře u „Léčba závislosti na nikotinu oproti ceně cigaret – co vyjde levněji?“

  1. Dva roky nekouřim ale dva roky užívám žvýkačky od začátku 2 za den.Kouřil jsem 40 až 60 za den.Ale bez žvýkaček to nejde.Takže utratim zhruba 670kč za 2 měsíce.Když jsem četl na internetu že chcete za CHAMPIX za 3 měsíce 6000 kč tak jste se asi zbláznili.Duchod mám 9000 kč.Za nájem bytu platím přes 11000 kč takže na žvýkačkách budu do smrti.Za poradnu ohledně kouření chcete 500 kč.Bohužel žijeme v neskutečném českém bordelu.Mám silný dojem že máte domluvu z výrobcema cigaret.Závislost na tabáku je nemoc i když kouřit jsem začal sám.Hlavně že platíme léčbu fetákum !!!!!! Platil jsem je z daní 42 let.Proč si léčbu neplatí navíc nedělají neplatí daně nemocenskou a léčbu mají za darmo.Opravdu českej neskutečnej bordel !

  2. Dobrý den,
    možná že díky nedostatku nikotinu ještě pořád rychleji píšete než čtete, ale na tomto serveru rozhodně nikdo žádný lék nenabízí, je to nezákonné.

    To, že jsme oba dva hulili desítky cigaret denně si můžeme vyčítat maximálně tak sobě, ovšem vy jste vulgární, nepodloženě obviňujete koho můžete a ještě svádíte vinu za svou slabost na jiné.
    Mně se po 7 letech kouření naštěstí podařilo s cigaretami navždy skončit i bez drahých nahrážek nikotinu, proto dnes mohu poradit i jiným.

    Jestliže nabízíme speciální druh pomoci s odnaučením se závislosti na nikotinu za možná jednorázových 500 Kč (a přinejhorším pár tisíc při dlouhodobější pomoci pro hodně závislé kuřáky) znamená jednu z mnoha možností, která může pomoci těm, u kterých nic jiného nezabralo. Zřejmě patříte mezi ty televizní diváky, kteří nadávají na program, místo aby si přepli na jiný, nebo televizi úplně vypnuli.

    Kdybyste raději v klidu četl a počítal, tak za cenu vaší obvyklé dvouměsíční porce žvýkaček nabízíme možnost, jak můžete každý další rok vašeho života ušetřit cca 8.000 Kč za nákup předražených žvýkaček.

  3. Dobrý den, kuřáctví má svoji diagnózu, čili je považováno za nemoc. A domnívám se, že by tato nemoc měla být léčena tak, jako jsou léčeny všechny ostatní závislosti, alkoholismus, drogy všeho druhu. Navíc všichni pracující kuřáci platili celý život zdravotní pojištění, což se o narkomanech a alkoholicích často říci nedá. Ve skutečnosti je to tak, že kuřáky se opovrhuje, jsou postaveny na okraj společnosti, stále se řeší, kam kuřáci nesmí, místo toho, jak by se těm, a je nás hodně, co chtějí přestat kouřit, mělo a snad i mohlo pomoci. Ale takovou snahou by byl asi ohrožen státní rozpočet. Trapné je, když se člověk jeden den doslechne ze sdělovacích prostředků o nezdravosti kouření, zdražování cigaret a vzápětí se dozví, s jakým finančním přínosem počítá ministerstvo financí.Pokud nejste zcela lhostejní, můžete mi někdo, nejlépe z Min. zdravotnictví podat vysvětlení. Díky P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..